U protekla 24 sata (30./31. srpnja 2015. godine) na području Policijske uprave ličko-senjske evidentirano je jedno kazneno djelo, sedam prometnih nesreća, dva narušavanja javnog reda i mira i jedna dragovoljna predaja oružja.
Dana 29. srpnja u Novalji, na plaži Zrće, nepoznati počinitelj je otuđio mobitel u vlasništvu 18-godišnjakinje iz Zadra.
Policija traga za počiniteljem, protiv kojeg će biti podnijeta kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
Jedna prometna nesreća je s ozlijeđenom osobom, a dogodila se na području Novalje. U njoj je jedna osoba lakše ozlijeđena.
Ostale prometne nesreće su s materijalnom štetom, a dogodile su se na području Korenice (3), Novalje (2) i Karlobaga (1).
Narušavanja javnog reda i mira počinjena su tučnjavom na području Novalje, te svađom i vikom na području Karlobaga.
Protiv počinitelja će biti podnijeti optužni prijedlozi nadležnim prekršajnim sudovima.
Turistička zajednica Grada Senja, Grad Senj, Karnevalski odbor Grada Senja i Muzička agencija Peppy organiziraju od 02. do 08. kolovoza 44. po redu Međunarodni senjski ljetni karneval.
Program 44. Međunarodnog senjskog ljetnog karnevala:
Nedjelja, 02.08.
Pavlinski trg
21:00 Tradicionalni ljetni koncert gradske glazbe Senj
Trg Dvorac
22:30 Karneval kroz povijest-projekcija filma autora Ante Španića
Ponedjeljak, 03.08.
Pavlinski trg
10:00 Dječje maškarane igre
20:30 „Carnival Show“ – nastup plesne skupine „Maya’s dance nation“
21:30 Maškarana moto alka
Srijeda, 05.08.
Pavlinski trg
21:00 Modna revija karnevalskih kostima
Četvrtak, 06.08.
Pavlinski trg
10:00 Dječje maškarane igre
Trg Cilnica
21:00 Mala karnevalska povorka i svečano otvorenje 44. Međunarodnog senjskog ljetnog karnevala
-nastup plesne skupine Maya’s dance nation
22:00 Zabava do jutra uz Jolu, Bolero band i Tabako band
Petak, 07.08.
Pavlinski trg
10:00 Dječje maškarane igre
21:00 Senjski originali-Satirična predstava
22:00 Trg Cilnica
Zabava do jutra uz klapu Sol, klapu Tramuntana, klapu Senjkinje
Subota, 08.08.
Pavlinski trg
od 10:00 oslikavanje lica posjetiteljima karnevala
19:00 Polazak velike karnevalske povorke s tvrđave Nehaj
Trg Cilnica
21:00 Zabava do jutra uz Evergreen i Tabako band
Lukobran sv. Marije (Điga)
22:00 Elektro-karneval party „Aquatica“
Vrhunac zabave očekuje vas u subotu 08. kolovoza kada sa Nehaja kreće velika karnevalska povorka nakon koje slijedi zabava do jutra.
Posjetite Senj, maškarajte se i uživajte u najluđem ljetnom karnevalu na Jadranu!
Prošlo je godina dana od kada je Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović od Vatikana zamolio odrješnicu (tj. napisao odreknuće) zbog navršenih 75 godina života. Tada se (na sreću pogrešno) spekuliralo kako je jedan od razloga ovoga koraka slabo zdravstveno stanje biskupa Bogovića. Kontaktirajući Gospićko-senjsku biskupiju nismo doznali puno toga novoga. Biskup Bogović i dalje radi, bavi se znanstvenim radom, dosta vremena boravi na terenu, obavlja sve protokolarne zadaće… Teško je prognozirati tko bi ga mogao i kada zamijeniti na kormilu ove lađe Biskupije. Osobito nakon što je u Krčkoj biskupiji na mjesto biskupa došao svećenik koji do tada služio stotinama kilometara dalje. Pravila, dakle, nema pa bi se i u slučaju Gospićko-senjske biskupije moglo dogoditi da na mjesto biskupa dođe sin Crkve iz udaljenijih biskupija.
Pretpostavka je kako bi se ime novoga biskupa moglo znati do Dana hrvatskih mučenika, 29. kolovoza na Udbini ili možda i na sam Dan. To bi po mnogo čemu bilo znakovito. Dogodi li se proglašenje njegova nasljednika upravo u Udbini bit će dr. Mili Bogoviću zapravo ogromna čast jer znamo koliko je on projektom izgradnje Crkve hrvatskih mučenika doprinio. U Udbini koja je do najezde Turaka bila sjedište Krbavske biskupije i koja je simbol stradanja i mučeništva desetak tisuća hrvatskih vitezova u Krbavskoj bitci rujna 1493. godine. Pučkom logikom kazano: ukoliko se na ovogodišnjoj proslavi Dana hrvatskih mučenika u Udbini pojavi apostolski nuncij u Hrvatskoj ili njegov izaslanik, to bi moglo značiti da će javnost tom prigodom doznati ime novog biskupa.
A aktualni biskup dr. Mile Bogović? Kako je i sam rekao, on će nakon vođenja Gospićko-senjske biskupije i dalje biti biskup, živjet će u zgradi Biskupije kao znanstvenik koji će imati dovoljno vremena posvetiti se onome što najviše voli: Bogu i znanstvenom radu. Uz dužno poštivanje svim čitateljima, ovi zaključci ipak su samo hipotetski.
U Karlobagu je sve spremno za 3.Malonogometni turnir „Heroji Domovinskog Rata“ povodom proslave dana Domovinske zahvalnosti, dana Pobjede i dana Hrvatskih branitelja. Dvodnevni program proslave kreće na sam dan proslave Oluje u srijedu sa početkom u 18:30 sati kada je organizirano polaganje vijenaca, nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća u crkvi Sv Josipa održati će se misa zadušnica za sve stradale branitelje po kojima je i ovaj turnir dobio ime, večer će završiti u Restoranu Baška Bura gdje je organiziran jednosatni program izvlačenja skupina malonogometnog turnira koji će se održati u subotu 08.08 sa početkom u 16:00 sati u Karlobagu na Općinskom igralištu Laktinac. Na malonogometnom turniru će ove godine nastupiti 9 momčadi i to branitelji naslova SJP Tigrovi, 9.GBR Vukovi, Uvijek Vjerni Gospić, Uvijek Vjerni Knin, MNK Starigrad Paklenica, Policijska Postaja Karlobag, HV 91“ Zadar, Cesarica te domaćini i organizatori turnira MNK Karlobag od kojih se ove godine jako puno očekuje i koji će imati veliku podršku preko 500 gledatelja i posjetitelja koliko ih se očekuje tijekom održavanja samog malonogometnog turnira. Domaćini su se dugo pripremali za ovaj turnir kako organizacijski tako i momčadski kako bi ostvarili što bolji rezultat pred domaćom publikom nakon što su 2013 godine osvojili drugo mjesto koje im je dosad i najveći uspjeh, želja im je ove godine otići do kraja i uzeti naslov pobjednika turnira.
„Dugo smo se pripremali za ovogodišnji malonogometni turnir kako organizacijski tako i momčadski, kako bi ostvarili što bolji rezultat na turniru koji za nas ima veliko značenje pošto se igra za „Heroje Domovinskog Rata“ Hrvatske branitelje koji su stradali u Domovinskom Ratu i želja nam je ove godine otići do samog kraja i uzeti naslov za 20-tu obljetnicu Oluje pred domaćom publikom koja će nam biti velika podrška i naš sedmi igrač rekao nam je voditelj Mnk Karlobaga Ivan Zuanović“.
Suce će i ove godine predvoditi FIFA te ponajbolji Hrvatski sudac Marijo Strahonja a pomagat će mu savezni suci Igor Šuper i Josip Brkljačić te regionalni sudac Stipe Lulić.
Subotnji program će početi već od 16:00 sati programom otvaranja malonogometnog turnira, od 17:00 sati kreće i sami malonogometni turnir utakmicama u skupinama, od 22:00 sata čekaju nas dvije polufinalne utakmice nakon kojih će članovi KN Uvijek Vjerni Karlobag izvesti program u čast svim stradalim braniteljima u Domovinskom Ratu. Utakmica za 3 mjesto na turniru odigrati će se točno u ponoć dok je veliko finale kada ćemo i saznati ovogodišnjeg pobjednika na rasporedu u 00:30 sati. Nakon dodjela nagrada i službenog zatvaranja turnira glazbeni program na samom igralištu Laktinac nastaviti će se do jutarnjih sati uz Dj Vrxxa. Inače ovaj malonogometni spektakl u Karlobagu ima čak medijskih pokrovitelja i sponzora koji su medijskim najavama i vrijednim donacijama podignuli ovaj malonogometni turnir u samoj špici ljetne sezone u Karlobagu na jednu visoku razinu i stoga je i sa pravom najiščekivaniji sportski događaj u Karlobagu. Na turniru se očekuju i brojni gosti i uzvanic . Organizatori Mnk Karlobag i KN Uvijek Vjerni Karlobag nas pozivaju da dolaskom uvećamo ovaj dvodnevni program proslave za sve stradale branitelje koji su svoje živote dali na oltar svoje Domovine.
Program proslave:
05.08.2015. (srijeda)
18:30/ Polaganje vijenaca i paljenje svijeća.
(lokacija: Crkva Sv Karla Boromejskog Karlobag)
19:00/ Misa zadušnica za stradale branitelje u Domovinskom ratu.
(lokacija: Crkva Sv Josipa Karlobag)
20:30/ Izvlačenje skupina malonogometnog turnira.
(lokacija: Restoran Baška Bura Karlobag)
Program proslave:
08.08.2015. (subota)
16:30/ program otvaranja
17:05/ najava svih utakmica turnira i sistem natjecanja.
17:15-22:00/ utakmice po skupinama turnira.
22:00/ govori gostiju i uzvanika turnira.
22:15/ prva polufinalna utakmica.
22:55/ druga polufinalna utakmica.
23:30/ program Uv Karlobag.
23:55/ utakmica za 3 mjesto turnira.
00:30/ Finale turnira.
01:15/ dodjela nagrada i priznanja
01:30/ zatvaranje malonogometnog turnira.
01:45- 05:00/ Summershock Karlobag- glazbeni program.
LIČKI OSIK – Početnim udarcem s centra terena zamjenica gradonačelnika Grada Gospića Marta Grgurić simbolično je otvorila novouređeni stadion na Ličkom Osiku i tako otvorila turnir koji se tradicionalno održava u povodu obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.
Uređenje stadiona financirao je Grad Gospić, a investicija je vrijedna 250.000 kuna u okviru koje je uređen malonogometni i košarkaški teren.
Jedna osoba smrtno je stradala u padu malog zrakoplova u Donjem Lapcu, izvijestila je PU ličko senjska.
“Jutros, nešto prije 7 sati na području općine Donji Lapac, došlo je do zrakoplovne nesreće u kojoj je smrtno stradala jedna osoba. O svemu su izvještene nadležne agencije, odnosno Agencija za zrakoplovne nesreće i nadležno odvjetništvo.
Mjesto nesreće se osigurava, a u tijeku je i očevid”, potvrdila je glasnogovornica PU ličko senjske.
U Pećinskom parku Grabovača završio je „Mjesec volonterizma“ za vrijeme kojeg su naš jedini pećinski park u Hrvatskoj posjetili brojni volonteri.
Devetero mladih ljudi Charlotte, Sinina, Jannick, Solange, Cindy, Hoby, Kevin, Pierre i Thibaut prije nekoliko dana napustili su Liku nakon što su ondje proveli punih mjesec dana. Razlog i više nego pozitivan – međunarodna suradnja i promocija volonterskog turizma kroz europski projekt “Karst 4U: Discover undiscovered” koji se provodi u Pećinskom parku Grabovača.
Njihov boravak u Hrvatskoj bio je uistinu intenzivan, a obilježen je nizom akcija, edukativnih inicijativa, povezivanjem, dijeljenjem znanja, ali i upoznavanjem Hrvatske, jer nakon mjesec dana naša je zemlja dobila devet novih ambasadora koje su Lika i Hrvatska oduševili. Odmah nakon dolaska volonteri su se marljivo primili posla, što im je naravno i ugovorna obaveza karakteristična za ovakve suradnje u kojima Grabovača već neko vrijeme sudjeluje, pa su tako pomagali u čišćenju obale rijeke Like, čišćenju starih puteva kroz park, saniranju divljih deponija, održavanju turističke signalizacije i ostalim poslovima koji čine svakodnevni rad parka.
Osim fizičkog rada volonteri su prenijeli i vrijedna, možda i nesvakidašnja znanja, pa je tako održana škola francuskog jezika za djecu koja su primila svoje zaslužene diplome, a za mlade Francuze svakodnevno je održavan tečaj hrvatskog jezika kojeg su vrlo uspješno savladavali.
Posebne goste parka oduševila je ljepota Like i Hrvatske te su za vrijeme boravka posjetili Nacionalni park Sjeverni Velebit, Split, Zadar i Utočište medvjeda Kuterevo gdje su uživali u gastronomiji i bogatoj gozbi raznih domaćih proizvoda, od šljivovice, sokova od bazge i maline, do kruha ispod peke i kolača, a na rijeci Lici vozili se se na splavi do jezera Kruščica. Volonteri su se Pećinskom zahvalili izradom ukrasne ogradice oko suvenirnice koju su nazvali French touch, odnosno francuski dodir, a baš je njihov dodir i doprinos ono na što su najviše ponosni njihovi mentori Iva Murgić i Mario Paral, voditeljica projekta Jelena Milković i nadzornik Tomislav Špehar koji su volontere vodili kroz rad, bili im stalno na raspolaganju i potrudili se da ovaj posjet zaista bude od iznimne koristi ne samo za Park već i za čitavu zajednicu.
Napomenimo da je u „Mjesecu volonterizma“ Grabovaču posjetila i grupa od četrdesetak Belgijanaca koji su boravili u Lici tjedan dana, te u tom vremenu čistili rijeku Liku koja je ujedno i najduža hrvatska ponornica!
Francuzi i Belgijanci su iz Like u svoje gradove otputovali puni dojmova i svojim domaćinima priznali kako će se ubrzo vratiti u Perušić te sudjelovati i u budućim volonterskim projektima.
Kako sve ne bi stalo na ovim radno-volonterskim posjetima stranaca u Lici, Grabovača se pobrinula da već sutra, 04. kolovoza, dolazi nova grupa od četiri skauta Francuza s kojima se nastavljaju aktivnosti u perušićkom Pećinskom parku Grabovača.
Daleko od asfalta i ljudskih naselja, iznad sela Kosinjski Bakovac raste najveće stablo jele u Europi. Od naroda nazvano jela car ( a ne carica, kako bi se očekivalo) nalazi se na području UŠP Gospić, šumarija Perušić, gospodarska jedinica „Konjska draga – Begovača“, predio Begovača. Njena visina je 47,5m, a obujam 5,9 m. Do jele nas vozi Mandica Dasović, rukovoditeljica Odjela ekologije Uprave šuma Gospić. Lokacija na kojoj se nalazi ovo stablo udaljena je 54 km od Gospića, a nakon mreže šumskih cesta dolazimo na mjesto gdje živi ova carica, na svega 5-6 metara od puta.
-Svaki šumar poštuje šumu, poštuje svako stablo koje ondje raste, ističe Mandica. A jela car je svojom pojavom i veličinom priča za sebe. Njezina starost nije poznata, ali se može pretpostaviti da je možda niknula u vrijeme kralja Tomislava i da „pamti“ više od tisućljeća. Kroz to su se vrijeme događale tolike promjene, toliko toga lijepoga i ružnoga, a ta je jela strpljivo rasla kao nijemi svjedok svih tih vremena.
Oko jele se nalazi ograđen prostor sa klupama gdje šumari i planinari odahnu u sjeni moćnoga stabla, diveći se grandioznosti jele čija krošnja nestaje gustom spletu susjednih stabala. U usporedbi s caricom, okolne jele promjera 30-40 cm doimaju se kao grančice. Na panou je istaknut tekst koji posjetitelje podsjeća na važnost ovog stabla, na njegove dimenzije i značenju za šumu i šumare. Obična jela (Abies alba) rasprostranjena je u planinama srednje, južne i djelomično zapadne Europe. Areal obične jele u Hrvatskoj obuhvaća područje Gorskog kotara, odakle se preko Velebita proteže kroz cijeli Dinarski masiv. Tvori čiste ili mješovite sastojine s običnom bukvom i običnom smrekom na vapnenačkoj i silikatnoj podlozi. Donja granica rasprostranjenja jele je na visinama od 700 do 1000m.n.v., a gornja 1100 do 1400 m.n.v. Obična jela je ekološki, gospodarski i tradicionalno najvažnija hrvatska četinjača. Uz to je i ekološki najugroženije zbog zagađivanja i kiselih kiša. Mandica se pomalo ljuti na zaštitare prirode.
-Netočno je i nespretno definirati šumare kao ljude koji samo hodaju okolo i režu stabla. Kada to činimo uvijek treba imati na umu da se to radi vrlo stručno i selektivno, a ujedno se daje životni prostor za mlada stabla. Laiku se čini kako se stabla obaraju od reda, ali to na sreću nije tako. Volim šumu i ovaj posao i ne znam kako bih mogla dati stabla „u otkaz“ da ih se posiječe, iako sam duboko svjesna da se šuma mora sjeći iz nekoliko razloga. Šuma je za nas šumare ljepota, čistoća, mir, biološka ravnoteža… Sve! A jela car je priča za sebe.
KARLOBAG – Turistička ponuda općine Karlobag od sinoć je bogatija za još jedan ugostiteljski objekt. Naime, sinoć je veselim tulumom svečano otvoren Beach bar Tatinja koji se nalazi na istoimenoj plaži, a iza kojega stoji općinska firma Vegium.
Radno vrijeme Beach bara je svaki dan od 12-4, a gosti koje očekuju povoljne cijene pića uživati će u zvucima moderne klupske muzike. Na svečanom otvorenju Tatinjom je prodefiliralo nekoliko stotina mladih kojima će ovo mjesto zasigurno postati omiljena destinacija.
Osim u Tatinji, mnoštvo stranih i domaćih gostiju sinoć se okupilo i na karlobaškoj placi na kojoj je održana ribarska fešta. Uz nastup klape “Sol”, Turistička zajednica općine Karlobag besplatno je dijelila nekoliko vrsta ribljih specijaliteta.
Blaženka Gomerčić, Anita Pavelić, Ana Jergović, Marijana Babić, Sanja Biondić, Ivana Prpić, Nika Prpić, Marina Lončar, Jadranka Junuzović, Ana Matasić, Ružica Vašarević i Glorija Ladišić dvanaest je veličanstvenih žena koje su u Karlobagu na 3. Državnom natjecanju u potezanju konopa postale prvakinje Hrvatske, osvojivši osim prvog mjesta i prijelazni pehar Konopaškog saveza Hrvatske.
Dvanaest veličanstvenih žena okupljenih u Udrugu „Švički slap“ sportsku sekciju „Gačanske konopašice“ samozatajno su gradile trnovit i nimalo lagan put do vrha. Uz sve patnje, boli i nerazumijevanja, njihov se trud, uz velika odricanja na kraju isplatio.
A sve je počelo prošle godine u svibnju kada su se više, šale i druženja radi, spontano okupile i nastupile u Krasnu te pobrale sva prva mjesta. Slijedilo je potom prvo pravo „vatreno krštenje“ u Smiljanu kada su se pogledale oči u oči sa profesionalkama svoga zanata, konopašicama koje znaju ovaj sport, koje ga prate, redovno treniraju, nastupaju i naravno, beru odličja i priznanja. Odmjeriti snage sa konopašicama iz Škarbrnje bio je izazov koji se i danas pamti, priča Ivana Prpić članica konopašica, inače predsjednica udruge „Švički slap“.
„U stvari, prvo vatreno krštenje imale smo sa konopašicama iz Škabrnje, sa curama viceprvakinjama Hrvatske, koje smo pobijedile ali koje su vidjevši našu snagu, želju i ponos potencirale nas da pristupimo Konopaškom savezu Hrvatske. Borbu sa konopašicama iz Smiljana želim izbrisati iz sjećanja, jer iako smo i njih pobijedile, za nas i za njih to je bilo jedno ružno iskustvo. No, znate kako to ide u sportu, uvijek je bilo onih koji se raduju i onih koji tuguju, no nikad ne treba zaboraviti da u sportu posebno mjesto treba imati fer play. I tako je sve krenulo, u suradnji sa tajnikom Konopaškog saveza Hrvatske Nikolom Novakom sredile smo svu papirologiju i ove godine u srpnju postale punopravne članice Konopaškog saveza Hrvatske“ – kazala je Ivana Prpić.
„Gačanske konopašice“ krajem srpnja nastupile su 3. Državnomu natjecanju u potezanju konopa u Karlobagu, i u ženskoj konkurenciji pobijedile. Uspjeh je tim veći jer su pobijedile ekipu iz Darde i ekipu iz Bilja, inače najiskusnije konopašice u državi. Iako mnogi drže da je za ovaj sport težina od presudnog značaja, to se ipak po primjeru „Gačanskih konopašica“ ne bi moglo reći, jer njihova ekipa od osam članica koje povlače konop ima 811 kg, dok je težina drugih ekipa puno veća. Najlakša gačanska konopašica ima 63 kg a najteža 122. Ono što je još jedna iznimka kod ovih konopašica su njihove godine, čiji je prosjek oko 40 – tak godina, s tim da su ekipi pristupile i dvije mlade konopašice sa 17 odnosno 18 godina. Kako nam objašnjava Ivana Prpić, nije sve u težini ekipe, stvar je u srcu, želji i inatu, ali i u ponosu.
„Ako nemate srce, ponos, gibljivost, snagu uma, volje i jednu vrstu pozitivnog inata, badava vam kilaža, snaga, navijači, treninzi i sve što ide s tim. Bitno je imati ekipu u kojoj jedno srce kuca za sve, ekipu koja isto misli, koja zna što želi. Važno je imati jedinstvenu ekipu koju kod nas predvodi kapetanica Marina Lončar, tu je i naš trener, slučajno moj muž Tomislav Majetić – Noja, tajnik udruge Željko Tonković – Mrav i selektor Antonio Orešković. Bitna je i podrška, koju mi imamo od prvog dana od naših obitelji, od direktorice TZ Grada Otočca Mladene Orešković a i Grada Otočca. Očekuju nas pripreme za državno prvenstvo 2016. u Matuljima a ako zadovoljimo sve tehničke uvijete, 2017. godine konopaško prvenstvo Hrvatske održat će se u Otočcu“ – kazala je Ivana Prpić.
Tijekom proteklog vikenda (31. srpnja -3. kolovoza 2015. godine) na području PULS evidentirano je pet kaznenih djela, 21 prometna nesreća, šest narušavanja javnog reda i mira, jedan pronalazak minsko-eksplozivnih sredstava, dragovoljna predaja oružja i jedan ostali događaj.
Policijski službenici PU ličko-senjske dovršili su kriminalistička istraživanja nad – 20-godišnjakom iz Otočca zbog osnova sumnje da je počinio kaznena djela prijetnje i oštećenja tuđe stvari.
Sumnjiči se da je 2. kolovoza 2015. godine prijetio policijskim služnicima. On je uhićen i doveden u pritvorsku jedincu Policijske uprave ličko-senjske. Također je istog dana u noćnim satima oštetio inventar jednog ugostiteljskog objekta u Otočcu, u vlasništvu 49-godišnjakinje iz Otočca.
– 51-godišnjakom iz Zagreba zbog osnova sumnje da je počinio kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
Sumnjiči ga se da je u vremenu od 4. lipnja do 26. rujna 2012. godine kao ovlaštena osoba izradio i ovjerio neistinite svjedodžbe.
Protiv njih dvojice će biti podnijete kaznene prijave nadležnim državnim odvjetništvima.
Vikend je obilježila jedna teška krađa.
Noću, 1. kolovoza, na parkiralištu odmorišta autoceste A1, nepoznati počinitelj provalio je u – kamper vozilo marke „Fiat“ austrijskih nacionalnih oznaka, iz kojeg je otuđio osobne dokumente, mobitel i novac, na štetu dvoje austrijskih državljana,
– kamper vozilo marke „Fiat“ slovenskih nacionalnih oznaka, iz kojeg je otuđio dva mobitela i novac, na štetu troje slovenskih državljana.
Dvije prometne nesreće su sa teško ozlijeđenim osobama dogodile su se u petak u 19,45 sati na prilaznoj cesti turističkog naselja Gajac, Grad Novalja, dogodila se prometna nesreća kada je 21-godišnji talijanski državljanin, upravljajući osobnim automobilom registracijske oznake Italije, iz smjera istoka u smjeru zapada, uslijed neprilagođene brzine kretanja izgubio nadzor nad vozilom te sletio van kolnika kojom prilikom je došlo do prevrtanja vozila. U prometnoj nesreći teško je ozlijeđena jedna osoba, a četiri osobe su zadobile lake tjelesne ozlijede,
U nedjelju oko 6 sati na državnoj cesti DC 522, u mjestu Baste, općina Udbina, dogodila se prometna nesreća kada je 73-godišnjak iz Siska, upravljajući osobnim vozilom sisačkih registracijskih oznaka, iz smjera Gornja Ploča u smjeru čvora Udbina, uslijed neprilagođene brzine kretanja vozila izgubio nadzor nad vozilom sletio u lijevu stranu kolnika, uslijed čega se prevrnuo na krov. U prometnoj nesreći jedna osoba zadobila je teške ozlijede, a jedna lake ozljede.
Pronalazak minskoeksplozivnih sredstava
U subotu, 1. kolovoza na otvorenom prostoru u mjestu Ćukovac, grad Gospić, pronađene su tri ručne bombe, zaostale iz Domovinskog rata, koje je policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu Policijske uprave ličko-senjske izuzeo i pohranio u skladište do uništenja.
Članovi HKUDA “Lika” iz Ličkog Osika protekli su vikend predstavili Ličko senjsku županiju na smotrama folklora u Bibinju i Škabrnji.
Na poziv društava domaćina vrijedni folkloraši HKUD „Lika“ odazvali su kulturno umjetničkim manifestacija te pokazali kako se u Lici čuva i njeguje folklorna baština. U 12 minutnim programima predstavili su žetveni običaj i tradicijsko pjevanje uz neizostavno ličko kolo kojim je zapovijedao mladi Filip. Samicu su svirali Kristijan i najstariji osamdesetgodišnji član Gojko. Uz oduševljenje domaćina i turista koji su pratili jedan i drugi program, folkloraši „Like“ usprkos visokim temperaturama i nakon službenog dijela programa zaigrali su kolo.
HKUD „Lika“ iz Ličkog Osika domaćin je i „2.Smotre folklora“ u Ličkom Osiku 05.08., koju organiziraju u čast domovinske zahvalnosti, a već u subotu 08.08. odlaze na smotru folklora u Debeljak. Kako doznajemo od Dragice Rogić stručne voditeljice HKUD „Lika“, bit će to i prilika da se malo ohlade u moru. Zadovoljni smo i veseli što i dolikuje pravim ljubiteljima folklora jer ljeto provodimo radno, čuvajući našu tradiciju i običaje od zaborava, dodala je stručna voditeljica Dragica Rogić.
Hrvatska danas slavi Dan pobjede i 20. obljetnicu oslobođenja. Četverogodišnja okupacija četvrtine državnog teritorija okončana je veličanstvenom „Olujom“. Srbijanski vrh je za danas već ranije najavio svojevrsni dan žalosti i paljenje svijeća za izbjegle žitelje tzv. Krajine. Iako srbijanski premijer Vučić opetovano izjavljuje kako je „Srbija faktor stabilnosti u regionu“ čini se da mu memorija na dulje staze ima pomalo rupičastu pozadinu. Zaboravio je da je upravo taj „faktor stabilnosti“ pokrenuo krvavi rad u ex-Jugoslaviji, dok su Srbi u Hrvatskoj poslužili kao trojanski konj okupacije dirigirane i pomagane iz Beograda.
„Faktor stabilnosti“ ima za predsjednika Tomislava Nikolića, četničkog vojvodu koji je četničku prisegu dao 1993. na Romaniji. Vučić je premijer države koja je nedavno amnestirala četnički pokret, a lidera Dražu Mihajlovića proglasila antifašistom. Unatoč tisućama fotografija, pisanog i filmskog materijala gdje je bjelodano koliko su se četnici u II. svjetskom ratu oslanjali na okupatore Nijemce i Talijane. Vojno i logistički. Iza paljenja svijeća srbijanskog političkog vrha krije podosta toga. To je žal što tzv. Krajina nije uspjela opstati i nije uspjela u naumu da Srbija izađe na Jadran. Žal je to i što su prevareni Srbi iz Hrvatske već godinama teret Srbiji koja na njih nije računala, barem ne u sadašnjim okolnostima. Kako shvatiti Srbiju kao „faktor stabilnosti“ kada je ratnim zločincima iz tzv. Krajine dala vojne stanove i mirovine, nagradu za (propalu) srpsku strategiju. S druge pak strane, neki srbijanski političari došli su na genijalnu ideju da Hrvatska isplaćuje vojne mirovine agresorima (?) iz tzv. Krajine, fantomske tvorevine koju nisu priznali čak niti oni koji su je stvarali. Neki ljudi zaista nemaju granica kada je u pitanju stjecanje političkih poena na sirotinji.
Židove kao narod valja štovati iz mnogo razloga. Jedan od njih je što svaki državnički posjet Izraelu uključuje i obilazak Muzeja holokausta, podsjetnika na jedno bezumlje i stravičnu cijenu koju su Židovi platili zbog politike manijaka Hitlera. Hrvatska nema Muzej Domovinskog rata, mjesto gdje bi srani državnici podsjetili na krvave temelje moderne Hrvatske. Vanjska politika godinama nam je, najblaže rečeno, mlaka, da se ne bismo nekome zamjerili. Možda bi za početak bilo pošteno u državničke protokole posjeta Hrvatskoj uvrstiti Ovčaru, mjesto stradanja ranjenika iz Vukovarske bolnice, vojnika i civila. Mjesto na kojem su 1991. četničke (danas amnestirane) horde pjevale „Brate Slobo šalji nam salate, bi’će mesa klat ćemo Hrvate“.
Poštovani čitatelji, čestitamo vam Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti, blagdan na koji moramo biti ponosni.
GOSPIĆ – Svetom misom u katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije u Gospiću koju je predvodio gospićki župnik Mile Čanćar započelo je obilježavanje 05. kolovoza – Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice vojnoredarstvene akcije „Oluja“.
Nakon Svete mise vijence i svijeće na spomenik poginulim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata na Trgu Alojzija Stepinca i na spomen-poprsju prvog hvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana položili su župan ličko-senjski Milan Kolić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Gospića Petar Radošević, zamjenica gradonačelnika Gospića Marta Grgurić, predstavnici udruga iz Domovinskog rata, te predstavnici vojske i policije.
Upitan za izjavu, župan Milan Kolić je kazao kako na današnji dan moramo biti izuzetno ponosni.
– Na današnji dan prije 20. godina započela je vojna operacija kojom je okončan jedan veliki dio naše novije povijesti, a to je oslobađanje Hrvatske od srbo-četničke vojske. Na današnji dan moramo biti izuzetno ponosni i ne smijemo dozvoliti da nam itko nameće krivnju. Bili smo svjedoci jedne zločinačke osvete na čelu sa Mladićem koji je granatirao grad Zagreb, sve urbane sredine, a između ostalog i grad Gospić. Prije svega odajem pijetet roditeljima poginulih branitelja, i zahvaljujem im se na onome što su dali za slobodu svoje domovine – svoje najmilije, kazao je župan Kolić.
Danas je u Stajnici održana sveta misa zadušnica u spomen 20. godišnjicu pogibije hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata Zlatka Tominca koji je svoj život položio na oltar Domovine kao sudionik vojno-redarstvene operacije „Oluja“. Obilježavanje 20. godišnjice pogibije Zlatka Tominca inicirali su njegove kolege suborci iz 9. gardijske brigade „Vukovi“, a misa zadušnica je služena i za druge poginule pripadnike 9. gardijske brigade Hrvatske vojske kao i za sve hrvatske branitelje koji su svoje živote utkali u temelje samostalne i suverene Republike Hrvatske.
Svetoj misi koju je predvodio vlč. Šimo Božić u crkvi sv. Nikole, uz obitelj i suboraca iz 9. gardijske brigade „Vukovi“, prisustvovao je načelnik Općine Brinje Zlatko Fumić sa suradnicima.
Nakon mise zadušnice, položeni su vijenci i upaljene svijeće te odana dužna počast na grobu pokojnog hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata Zlatka Tominca.
Drage Gospićanke i Gospićani!
Dragi hrvatski branitelji!
Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja proslavljamo u čast stvaranja hrvatske države nastale u domovinskom ratu, u kojem su hrvatski branitelji zahvaljujući svojoj požrtvovnosti i domoljublju izvojevali veličanstvenu pobjedu.
5. kolovoza prije 20 godina na kninskoj tvrđavi pobjedonosno je zavijorila hrvatska zastava označavajući završetak briljantne vojno-redarstvene operacije Oluja, koja je bila temelj za izgradnju samostalne i demokratske Republike Hrvatske.
Zbog toga smo danas toliko ponosni na te trenutke i zahvalni na žrtvi naših branitelja, bez kojih sve to ne bi bilo moguće. Neka im je vječna hvala!
Drage sugrađanke i sugrađani, čestitam vam 5. kolovoza – Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
Hrvatice i Hrvati i svi građani Ličko-senjske županije,
upućujemo Vam iskrene čestitke povodom obilježavanja 5. kolovoza Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice pobjedničke vojnoredarstvene akcije „Oluja“, posebno izražavajući dostojanstvo i poštovanje hrvatskim braniteljima koji su svoje živote utkali u temelje hrvatske državnosti i ovjekovječili „Oluju“ kao Dan ponosa i slave.
mr. Darko Milinović, dr.med. predsjednik Županijske skupštine Ličko-senjske županije i
Milan Kolić, župan Ličko-senjske županije sa suradnicima.
U povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije „Oluja“, gradonačelnik Grada Otočca Stjepan Kostelac upriličio je prijem za ratne zapovjednike 133. Brigade HV.
Kod spomenika hrvatskih branitelja Domovinskog rata gradonačelnik Stjepan Kostelac sa suradnicima položio vijenac i zapalio svijeću u spomen poginulim hrvatskim braniteljima. U spomen poginulima hrvatskim vitezovima vijence su položili i svijeće zapalili zamjenica župana ličko senjskog Ivana Tomaš, predstavnici udruga pristeklih iz Domovinskog rata, Općine Brinje, HV-a i MUP-a, DVD-a Otočac, civilnih udruga kao i brojni stanovnici Grada Otočca.
O danima obrane Domovine govorio je umirovljeni pukovnik Davor Peitel koji je tom prigodom kazao da su se okupili na ovom mjestu, koje simbolizira svu veličinu stradanja i patnje građana Grada Otočca i njegovih branitelja. Ovo je trenutak kada se trebamo prisjetiti svih onih koji su nesebično dali sebe, koji su prvi stali na branik naše Domovine da bi se mogao dogoditi ovaj veličanstveni dan, dan oslobođenja, Dan hrvatskih branitelja, naše policije, vojske. U ovoj veličanstvenoj borbi imali smo 112 poginulih i umrlih hrvatskih branitelja.
Potom su kod spomen obilježja u Založnici, nedaleko Otočca, izaslanstva gradova Otočca, Senja, Crikvenice, Novog Vinodolskog, općina Brinje, Općine Vinodolske, Vrhovina, zamjenici župana Ličko senjskog Ivana Tomaš i Sanjin Rukavina, članovi obitelji poginulih, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, HV-a, MUP-a odali počast i pijetet 19 poginulih branitelja u „Oluji“. Mjesto stradavanja 19 hrvatskih vitezova pripadnika 133. Domobranske pukovnije Otočac, mjesto je na kojem je živote položilo najviše hrvatskih branitelja tijekom vojno redarstvene akcije „Oluja“ na području Ličkoga ratišta.
O tijeku same vojno redarstvene operacije „Oluja“ govorio je umirovljeni pukovnik Ivica Brajković koji je kazao da je na današnji dan prije 20. godina hrvatska vojska oslobodila svoj privremeno okupirani teritorij od strane pobunjenih Srba. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih km ili 18,4 % ukupne površine RH. Nakon početnog djelovanja snaga hrvatskog ratnog zrakoplovstva i uništenja neprijateljskih sustava veze te topničke primjene po vojnim ciljevima, snage HV krenule su operaciju istodobno, iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 km. Na pomoćnom smjeru glavnog napada Glavnog stožera učestvovali su pripadnici 133. Pukovnije HV. Popunu sa vojnim obveznicima vršili su Uredi za obranu Otočac, Senj i Crikvenica ili bolje da razumijemo, Grad Otočac, Grad Senj, Grad Novi Vinodolski, Grad Crikvenica, Općina Brinje, Općina Vinodolska, i to je bila 133. Pukovnija HV. Da se ne zaboravi, prvog dana vojno redarstvene operacije „Oluja“ 4. kolovoza 95. godine oslobodili smo selo Dabar, došli nadomak Petrinić polja i ušli u selo Založnica te stavili pod nadzor prometnicu Otočac – Vrhovine. Petog kolovoza, drugog dana nastavljen je napad Petrinić poljem, Gornjim Doljanima i Založnicom. Šestog kolovoza uvodimo snage iz pričuve, 1. Bojnu 150 pješačke brigade iz Zagreba te s njima i djelom snaga 3. bojne 133. Pukovnije Otočac u potpunosti slamamo neprijateljski otpor te oko 18 sati ulazimo u Vrhovine. Tim je izvršena krajnja zadaća 133. Pukovnije. Nakon nekoliko dana domobilizirali smo 2. i 3. Bojnu i sa 1. Bojnom, topničko raketnom bojnom i ostalim pristožernim postrojbama odlazimo na obranu državne granice u širem prostoru Donjeg Lapca. Na žalost, san o oslobađanju svoje Domovine nisu dočekali svi, zato se uvijek moramo sjećati poginulih pripadnika koji su život podarili na oltar Domovine, a to su Robert Barbić, Donko Barbijani, Tomo Biondić, Zvonimir Dubravčić, Niko Jerković, Alen Kapelari, Milan Katalinić, Boris Malinarić, Darko Margeta, Teo Martinčić, Anton Mataija, Domagoj Rukavina, Željko Sekula, Neven Šarenić, Dragan Tomljenović, Mijo Tonković, Zdravko Vranić, Milan Vukelić, Josip Vuković“- kazao je umirovljeni pukovnik Ivica Brajković.
Dražen Prša
LJUBOVO – Planinski prijevoj Ljubovo oduvijek je imalo atribut “gvozdeno”. Ovaj je naziv zaslužilo zbog stotina vrtača, urvina, klisura i kamenih gromada koje su uvijek bile dobar zaklon i lake za obranu, a gotovo neosvojive drugoj strani.
Na potezu od ceste Gospić-Korenica, pa do kote “Repetitor” nalazilo se u duljini od 7 kilometara u smjeru Perušića mnoštvo bunkera, rovova, minskih polja i vojnih baza neprijatelja.
Na taj gotovo neosvojivi predio krenule su u Oluji 9. GBR, 118. GRB domobranska pukovnija, dijelovi riječkih 111. i 128. brigade. U tom je naletu poginulo 67 pripadnika ovih postrojbi, a među njima u selu Klenovac Ivan Čanić – Baja, zapovjednik domobranske pukovnije i ujedno jedini zapovjednik toga ranga koji je poginuo u Domovinskom ratu. Prilikom napada na te dijelove četničke snage kod kote “Repetitor” na Hrvatsku vojsku ispaljuju na stotine mina, gađajući pritom i češki bataljun UNPROFOR-a pri čemu pogibaju i dva češka časnika. Na spoju ceste Gospić- Korenica i “Repetitor” D25 odmah nakon rata sagrađeni su spomenici u čast poginulih branitelja.
Stotine ljudi sudjelovale su danas na tom gdje je održana komemoracija povodom 20. obljetnice VRO Oluja. Vijence i svijeće položile su obitelji poginulih Hrvatskih branitelja, predstavnici gradske i županijske vlasti, general Mladen Markač, predstavnici Udruga poroisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici policije i mnogi drugi.
Nakon toga koncelebriranu svetu misu predvodio je gospićki ratni župnik vlč. Stjepan Zeba koji je u svojoj propovijedi pozvao na zajedništvo kakvo je bilo vidljivo tih ratnih godina. Vlč. Zeba je izrazio želju da do sljedećeg obilježavanja VRO Oluja svi poginuli branitelji imaju zajednički spomenik.
Jedan od govornika bio je i zapovjednika 9. GBR pukovnik Ante Došen koji se prisjetio kako je to izgledalo prije 20. godina.
– Dragi suborci, osloboditelji drago mi je da ste se odazvali pozivu da nas bude u što većem broju… Prošlo je 20. godina, a sjećam se kao danas kad sam tu 3. kolovoza obilazio postrojbe da provjerim stanje morala i dužnosti. Tada sam im rekao, gospodo došao je dan odlučujuće bitke, više nemamo pravo na pričuvne položaje, naša je zadaća osloboditi državu i za tri dana doći do državne granice. Na nekima sam tada vidio strah, što je i normalno, kod nekih sam vidio dileme, a kod većine odlučnost… I ja sam imao dilemu, znao sam ovaj teren i to je bio najteži teren u cijeloj VRO Oluja. Prvi dan ovdje su pale najveće ljudske i tehničke žrtve. Kazao sam im da se borimo za našu djecu i tu zadaću smo izvršili, kazao je Došen zaključivši da su izbjegli Srbi žrtve svoga rukovodstva koje ga je planski iselilo, a dok je naša vojska prekinula sva djelovanja zaustavila tijekom 5.-6. poštivajući ratne konvencije.
Gradonačelnik Grada Gospića Petar Krmpotić koji je ujedno vodio svoju postrojbu u oslobođenje kote “Repetitor” u vrijeme VRO Oluja, pozdravio je sve nazočne i zahvalio na velikom odazivu.
– Osjećaji se miješaju, s jedne strane smo puni tuge, kao što je pročitao vlč. Zeba 67 naših suboraca dalo je svoj život na ovome pravcu. Vrijeme brzo leti, kad vidimo lica i imena kao da su jučer bili živi. Ostat će nam vječno u našim srcima, kako nas tako i svojih najmilijih. Puni smo ponosa jer zbog toga što smo oslobodili našu domovinu i kao što je pukovnik Došen rekao ne bi poginulo 67 ljudi da je ovo bilo lako prolazno bojište, kazao je Krmpotić ustvrdivši kako se Hrvatska nema razloga bilo kome ispričavati.
Župan ličko-senjski Milan Kolić uputio je pozdrave svima nazočnima u svoje osobno ime i u ime predsjednika Županijske skupštine dr. Darka Milinovića.
– Moji prijatelji su govorili o žrtvi koju smo dali za slobodu naše jedine neovisne demokratske republike Hrvatske. Ponosni smo na 67 vitezova i heroja koju su nam omogućili da danas stvaramo vrijednosti koje zaslužuje naša domovina. Danas čujemo kad proslavljamo sa ponosom VRO Oluju, i kad smo stavili pod ustavni poredak okupirani dio RH, neki nam žele poručiti da to još uvijek nije gotovo. Jučer smo u nekim susjednim medijima mogli čuti kako poručuju da Hrvatska nema pravo, zamislite, na svoj teritorij koji je međunarodno priznat. Nakon 20 godina snova i generacija imamo Hrvatsku u EU i NATO-u, a to su sve ciljevi koje je zacrtao naš utemeljitelj i prvi predsjednik dr. Franjo Tuđman, kazao je župan Kolić završivši svoj govor legendarnim riječima predsjednika Tuđmana “Sve za Hrvatsku, Hrvatsku ni za što”.
Izaslanik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga generala zbora Drage Lovrića, brigadir Dražen Bartolac nije krio ponos i sjećanje na slavne dane Oluje. Bartolac je istaknuo kako je RH u Domovinskom ratu pokazala da je sposobna sama planirati i sprovesti takve akcije koje su dokaz respektabilne vojske.
Program komemoracije nastavlja se večeras 2. Smotrom folklora i nastupom “Mejaša” u Ličkom Osiku.
U povratku iz Knina načelnik glavnog stožera RH general zbora Drago Lovrić u pratnji brigadnih generala Frane Tomičića i Ivice Olujića zapalio svijeću na Ljubovu..
H.J.
1 of 41
U povratku iz Knina načelnik glavnog stožera RH general zbora Drago Lovrić u pratnji brigadnih generala Frane Tomičića i Ivice Olujića zapalio svijeću na Ljubovu..